Dzisiejszy telefoniczny dyżur inspektorów
- Opole (godz. 8-14)
609 102 197 - Rzeszów (godz. 9-15)
603 560 073 - Katowice (godz. 8-14)
725 259 944
Poważne usterki przy przewozie ADR ujawnione na Mobilnej Jednostce Diagnostycznej
W dniu 28 sierpnia 2024roku, Inspektorzy Transportu Drogowego z Wrocławia przeprowadzili kolejne kontrole na autostradzie A4 z wykorzystaniem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej (MJD), koncentrując się na weryfikacji stanu technicznego pojazdów wykonujących przewozy drogowe. Dzięki działaniom, przeprowadzonym 28 sierpnia br. na 156 km autostrady, wyeliminowano z ruchu szereg niesprawnych pojazdów, w tym ciężarówkę przewożącą towary niebezpieczne.
W trakcie kontroli, zorganizowanych przez dolnośląską Inspekcję Transportu Drogowego, wykorzystano nowoczesną Mobilną Jednostkę Diagnostyczną. Pozwoliło to na szczegółowe sprawdzenie stanu technicznego pojazdów, a wyniki były alarmujące — zatrzymano dowody rejestracyjne wszystkich pojazdów przebadanych na Mobilnej Linii Diagnostycznej.
Najpoważniejsze usterki wykryto w polskim pojeździe ciężarowym przewożącym kilka ton żrących towarów niebezpiecznych. Inspektorzy stwierdzili w tym pojeździe m.in. niebezpieczne zużycie i uszkodzenie opon oraz poważne usterki w układzie hamulcowym. Brak wymaganego wyposażenia przeciwpożarowego w pojeździe przewożącym materiały niebezpieczne stanowił dodatkowe zagrożenie, co było powodem do natychmiastowego wycofania pojazdu z ruchu drogowego.
Kolejnym kontrolowanym pojazdem była ciężarówka należąca do przewoźnika z Ukrainy. Podczas kontroli inspektorzy odkryli, że emisja spalin przekraczała dopuszczalną normę aż czterokrotnie. Tak duże przekroczenie normy zadymienia spalin jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale również stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego.
Ostatnim z kontrolowanych pojazdów był pojazd krajowego przewoźnika, który nie posiadał ważnych badań technicznych ani aktualnego badania tachografu. Inspekcja wykazała również szereg innych nieprawidłowości, takich jak wycieki płynów eksploatacyjnych, niepewne mocowanie nadwozia do ramy pojazdu, a także usterki elementów nadwozia i oświetlenia. Takie usterki nie tylko zwiększają ryzyko wypadku drogowego, ale także świadczą o niedostatecznej dbałości o stan techniczny pojazdów przez przewoźników.
W wyniku kontroli wszystkie niesprawne pojazdy zostały wycofane z ruchu, a ich dowody rejestracyjne zatrzymane. Kierowcy otrzymali mandaty, a wobec przewoźników i osób zarządzających transportem wszczęto postępowania administracyjne. Te działania mogą zakończyć się wysokimi karami finansowymi.